Kolagen na vrásky

Kolagen je známá bílkovina, která tvoří až 30 % všech bílkovin v lidském těle. Proč působí dobře proti vráskám?

Zatímco pánové nad vráskami jenom mávnou rukou a berou je automaticky za jejich nedílnou součást, pro ženy jsou to nemilé projevy stárnutí, které jim jenom snižují sebevědomí. A jelikož tuna make-upu je jen výrazně a viditelně prohlubuje, hledají elixír mládí nebo sérum proti vráskám, které by stoprocentně zafungovalo. Pokud však takový produkt nebude obsahovat kolagen, vytouženého výsledku se nedočkáte.

Kolagen je nedílnou součástí lidského těla

Bílkovina jménem kolagen je součástí lidské kůže, chrupavek, kostí i kloubů. Podle odborníků tvoří až třicet procent všech bílkovin v lidském těle, proto jeho postupný úbytek páchá takové množství škod. Ptáte se, proč se z těla vytrácí? Na vině nejsou vaše zlozvyky, jako je kouření nebo nezdravá životospráva (i když ty k úbytku výrazně přispívají), ale pouze Pán času. Postupně se přirozená tvorba této bílkoviny zpomaluje až se nakonec (zhruba ve čtyřicátém roce života) zcela zastaví. Je to tak zkrátka stanoveno.

Abyste předcházeli následkům, jako jsou právě viditelné vrásky, povislá pleť nebo bolavé klouby, je důležité kolagen do těla doplňovat. A to v ideálním případě pomocí doplňků stravy, které látku obsahují a které jí dokážou doplnit požadované denní množství (to se rovná zhruba deseti gramům).

Kolagen v potravinách

Najdou se také přirozené zdroje kolagenu, ptáte se? Ano, ale jestli plně pokryjí doporučenou denní dávku bílkoviny, to je pouze otázkou. Velké množství kolagenu najdeme například v mořských plodech a rybách. V těchto surovinách najdeme takový kolagen, který je snadno stravitelný a vstřebatelný, což je dobrá zpráva. Tělo z něj vytěží maximum a efektivně ho zpracuje, aniž by došlo k jeho velkému zatížení.

Mezi přirozené zdroje kolagenu patří také vaječné bílky, vývary (ať už to jsou zeleninové nebo masové), dále zelená zelenina (řeřicha, brokolice či kapusta nebo zelí).

Vráskám předcházejte

Aby se vrásky na vašem obličeji neobjevily nebo nebyly tolik viditelné, je dobré jim předcházet. Prvním krokem ke stále mladé pokožce je doplňování zmiňovaného kolagenu, s čímž začnete už zavčasu (kolem pětadvacátého roku života). K tomu se pravidelně a dobře starejte o oční okolí (používejte kvalitní krémy chránící pleť v létě před UV zářením a v zimě před mrazivým počasím) a doplňujte vitamin C.

Mimochodem, věděli jste, že vitamin C významným způsobem podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v těle? Najít ho můžete nejen v citrusech, ale také v rakytníku, kde se ho nachází dokonce třikrát víc než ve zmiňovaných druzích ovoce.

Jak předcházet vráskám

  • Dodržujte pitný režim.
  • Dopřejte si jednou za čas masáž očního okolí.
  • Promazávejte pokožku, aby nebyla vysušená.
  • Dodržujte zásady zdravé životosprávy.

You must be logged in to post a comment